CAS Centrální autentizační služba UK

Z Manuály FFUK
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

OBECNÉ INFORMACE

Centrální autentizační služba (CAS) je přístupná na https://ldap1.cuni.cz/index.php. a slouží k ověření totožnosti uživatelů pomocí přihlašovacího jména a hesla pro:

 • aplikace studijního informačního systému UK (SIS),
 • fakultní informační systémy a počítačové sítě,
 • nastavení hesel v dalších systémech:
  • pro eduroam a kolejní počítačové sítě,
  • v doméně JINONICE,
 • federaci eduID.cz, která umožňuje přístup k mnoha poskytovatelům služeb, zejména k:
  • e-learningovému systému Moodle,
  • portálu elektronických zdrojů UK,
  • vydávání osobních certifikátů TCS.

Smyslem existence CAS je zjednodušit uživatelům přihlašování k aplikacím tak, aby mohli všude používat stejné uživatelské jméno a heslo.

NASTAVENÍ HESLA CAS

Uživatelem CAS se může stát každý vlastník průkazu studenta/zaměstnance/externího uživatele služeb UK, lépe řečeno každý, kdo má v IS UK přiděleno osmimístné číslo osoby, které je vytištěno na identifikačním průkazu UK pod fotografií. Identifikační průkazy se získávají v některém z výdejních center UK (viz http://www.cuni.cz/UK-3249.html).

Ověřené heslo

Při návštěvě Výdejního centra průkazů je standardně generováno počáteční heslo, které má platnost 5 dnů a je nutné, abyste si jej v této lhůtě změnili na stránkách https://ldap1.cuni.cz/index.php pod odkazem Změnit počáteční heslo, které jsem získal(a) ve výdejním centru. Pokud tak neučiníte, je potřeba znovu navštívit výdejní centrum a vyzvednout si nové počáteční heslo.

Takto nastavená hesla se považují za ověřená.

CAS001.png

 • Na následující stránce použijete jako přihlašovací jméno své číslo osoby, které naleznete pod fotografií na průkazu UK.
 • Do kolonky pro heslo napíšete heslo vydané výdejním centrem průkazů.

Takto nastavená hesla se považují za ověřená.

Neověřené heslo

Heslo si také můžete kdykoliv nastavit prostřednictvím https://ldap1.cuni.cz/index.php . Takto nastavené heslo se ale nepovažuje za důvěryhodné a přijdete tak o možnost přístupu k některým aplikacím, protože některé aplikace vyžadují výhradně heslo vydané osobně.

Neověřené heslo si můžete nechat ověřit ve výdejních centrech UK.

PRAVIDLA PRO TVORBU HESEL

Při nastavení vlastního hesla je třeba mít na paměti, že se heslo musí skládat z alespoň 8 znaků, velkých i malých písmen, čísel a nesmí obsahovat Vaše jméno nebo příjmení. Raději nepoužívejte diakritiku, přehlásky a zvláštní znaky, protože některé služby takové heslo nedokáží ověřit.

ZAPOMENUTÉ HESLO CAS

Pokud heslo zapomenete, můžete si jej po zadání některých osobních údajů změnit na https://ldap1.cuni.cz/index.php. Takto nastavené heslo se ale považuje za méně důvěryhodné a přijdete tak o přístup k některým aplikacím.

Pro plné obnovení přístupu ke všem aplikacím je nutné si osobně vyzvednout nové počáteční heslo. Můžete tak učinit ve výdejním centru nebo pověřeném pracovišti fakulty (pro zaměstnance FF UK například i v LVT na hlavní budově FF UK nebo v Jinonicích - místnost 2065).


Zapomenuté heslo je možné přenastavit na adrese https://ldap.cuni.cz/index.php pod odkazem Získat nové heslo, protože heslo nemám nebo původní jsem ztratil/zapomněl(a).

CAS002.png

 • Na následující stránce vyplníte do formuláře nezbytné osobní údaje a vložíte vlastní heslo dle Pravidel pro tvorbu hesel.
 • Pokud jsou veškeré osobní informace v souladu s evidovanými údaji, bude Vám na zadaný email zaslán odkaz vedoucí na stránku, kde budete vyzváni k potvrzení hesla. Poté bude takto potvrzené neověřené heslo nastaveno v CAS a bude možné se s jeho pomocí přihlásit.

POČÍTAČOVÁ SÍŤ, EDUROAM

Nastavené ověřené CASové heslo platí i pro počítačovou síť FF.

Po přihlášení na stránce CAS lze zároveň nastavit heslo pro bezdrátovou WI-FI síť Eduroam. Pro používání této sítě je třeba nakonfigurovat i Váš notebook. Návod najdete nastránkách Počítačové sítě FF UK http://www.ff.cuni.cz/studium/pocitacova-sit/. Nastavení obou hesel můžete provést ze svého počítače z domova a není třeba nikam chodit.

PROBLÉMY S PŘIHLÁŠENÍM DO CAS

V případě problémů s přihlášením do CAS kontaktujte přímo Poradnu CAS na https://is.cuni.cz/webapps/index.php?controller=Porad2QueryPublic&action=run&apl=cas .