Metodika pro web a intranet

Z Manuály FFUK
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Text

Titulek k článku

• Titulek je používán ve vyhledávačích a URL, proto by měl být smysluplný, krátký a výstižný.
  • Měl by být krátký na jeden řádek, avšak stále dostatečně informativní.
  • Při psaní titulku nepoužívejte pouze velká písmena.

Úvod do obsahu stránky

• Neměl by být delší než 2-­3 řádky textu.
  • Formátování tučným písmem pro zvýraznění podstatného obsahu.
  • Používat hypertextové odkazy pro prolinkování s dalším relevatním obsahem.
  • Další struktura již podléhá samotným potřebám obsahu stránky.

Obsah

• Návštěvník text nepročítá, ale nejdříve ho tzv. skenuje očima a hledá relevantní fráze (klíčová slova). Až v případě zájmu je ochoten text číst podrobně.
  • Vždy je důležité redukovat délku obsahu. Nezatěžujte uživatele.Používejte a zvýrazňujte klíčová slova.
  • Používejte tedy odstavce a článek rozdělte do několika sekcí, z nichž každá má svůj vlastní podnadpis.
  • Dbejte na strukturovaný text, využívejte odrážky a číslování. Vždy to dodá textu logickou strukturu.
  • Doplňujte obsah o ilustrační obrázky. Díky fotkám a obrázkům bude text mnohem zajímavější.

Obrazový materiál

Obrázky v textu

• Nahrávejte obrázky v menší velikosti a formátu, aby zbytečně nezpomalovaly načítání stránky.
  • Je-li potřeba, obraz ořízněte. Oříznutí pomáhá definovat předmět obrazu tím, že odstraní nadbytečné pozadí.
  • Aby váš obrázek zaujal pozornost čtenáře, používejte kontrastní barvy.

Formáty

• Existují tři obrazové formáty, které se využívají pro webové stránky – GIF, JPEG, PNG.
  • Pro fotografie a grafiku doporučujeme používat formát JPEG.

Header na úvodní stránce

• Rozměry – 1280px x 250px.
  • Obsahuje krátký titulek a perex (150 – 200 znaků).

Boční bannery na úvodní stránce

• U bannerů doporučujeme dodržovat pevný rozměr, v současné době je to 303px x 99px.
  • Na stránce může být maximálně 6 bannerů.
  • Banner by měl být graficky co nejjednodušší a měl by obsahovat minimum textu.
  • Banner musí být kontrastní k barvě pozadí stránky. Pokud má banner světlé pozadí, je nutné aplikovat rámeček v podobě tmavě šedivé čáry o šířce 1px.
  • V banner je nutné používat pouze krátké a výstižné nadpisy v rozsahu tří až šesti slov.

Banner1.png Banner2.png

Odkaz v textu

• Ujistěte se, že je odkaz funkční.
  • Zkontrolujte obsah, na který odkazujete.
  • Nepište “klikněte zde” jako jediný text odkazu.
  • Propojte odkaz s textem přirozeně.
  • Pište jasné odkazy. Pokud stojí v odkazu „tato kniha…“, link by měl vést ke knize, nikoliv do knihkupectví nebo na stránku autora biografie.
  • Vytvářejte odkazy, které vedou na obsah, nikoliv rozcestník odkazů. Pokud posíláte čtenáře do rozcestníku, přidejte vysvětlení do textu.

URL

• Pojmenujte URL podle titulku.

• Přiložené dokumenty vkládejte vždy v PDF formátu.
  • Název dokumentu ideálně bez diakritiky a mezer.

HTML a CSS

• Stránka je vystavena na CSS a HTML, používejte proto validní HTML kód a respektujte kaskádové styly (CSS). Styly usnadňují zachovat vzhled našich stránek.

Aktuality a kalendář akcí

• Každá aktualita musí mít fotku, u které je nezbytné  dodržet potřebný rozměr náhledu a poměr stran. Současná hodnota je stanovena na 130px x 90px.
  • Délka nadpisu by měla být na jeden řádek. Celkově doporučujeme snahu o maximální redukci.
  • Nepsat celé nadpisy kapitálkami.

Intranet

• Při tvorbě nové stránky/aplikace je třeba dbát na její název, na základě kterého se tvoří URL, které je neměnné.

Přidělování práv

• Ve své dokumentové knihovně vytvoříte nový adresář kliknutím na tlačítko “+nový”, u něhož budete schopni dále upravovat práva.

Prava 1.jpg

• Pokud chcete poslat odkaz na celý adresář, kliknete na tři tečky vpravo od adresáře, které znamenají rozbalení nabídky a dále na položku “Sdílet”.

Prava 2.jpg

• Poté se vám otevře formulář. V první kolonce “Pozvat lidi” můžete přidat další osoby, se kterými příslušný soubor chcete sdílet. V další kolonce vyberete z možností “Může upravit” nebo “Může editovat”. Akci potvrdíte spodním tlačítkem "Sdílet".

Prava 3.jpg