SFTP

Z Manuály FFUK
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přístup pomocí protokolu SFTP slouží k přenosu souborů na webový server ve speciálních případech. Pro většinu uživatelů stačí zabudované metody, které poskytuje redakční systém WordPress. Pokud nevíte co SFTP je, pak jej s největší pravděpodobností ani nepotřebujete.

Nutnost VPN

Pro přístup pomocí SFTP z počítačů mimo fakultní síť musíte použít VPN. Bez toho z bezpečnostních důvodů přístup nebude umožněn.

WinSCP - instalace

Pro přístup pomocí protokolu SFTP potřebujete mít nainstalovaný aplikaci, který takový přístup umožňuje. Takových aplikací je více. Doporučujeme použít WinSCP pro Windows, který je kvalitní, bezpečný a zdarma.

Stažení WinSCP pro Windows

Při instalaci aplikace doporučujeme nechat vše na defaultních hodnotách. Režim aplikace doporučujeme zvolit "Průzkumník", který pracuje podobně jako standadní program Průzkumník ve Windows, na který je většina uživatelů zvyklá.

WinSCP instalace

WinSCP - připojení

Po instalaci software musíte nastavit připojení k Vašemu webovému serveru. Měli byste znát tyto informace:

  • Uživatelské jméno - např. novakjan
  • Heslo
  • Host - např. webh1.ff.cuni.cz
  • Port - např. 22

Po spuštění aplikace WinSCP se objeví okno s definicí nového připojení. Zde vyplníte výše uvedené údaje.

WinSCP-connection-settings1.png

Následně stisnete "Save" pro uložení nastavení a "Login" pro připojení k serveru.

Při dalších spuštěních aplikace už máte nastavení uloženo a stačí stisknout "Login" pro připojení k serveru.

Po připojení k serveru se objeví rozhraní podobné aplikaci Průzkumník ve Windows. Zde se donavigujete do adresáře, ve kterém jsou Vaše soubory. Přenos souboru provedete přetažením souboru (nebo více souborů) z okna Průzkumníka do okna WinSCP.